Czy należy sprawdzić metale szlachetne przed zakupem?

Weryfikacja autentyczności złota inwestycyjnego jest niezwykle ważna, dlatego nigdy nie warto pomijać tego etapu, nawet w przypadku złota pochodzącego od cenionych dystrybutorów. Co istotne, większość z nich nie posiada odpowiednich urządzeń do sprawdzania jak np. spektrometr, zdarza się również, iż wiedza w tym zakresie jest dość nikła, a pewność, że sprzedają złoto autentyczne opiera się na zaufanych dostawcach. To jednak za mało.

Jak sprawdzić, czy złoto jest autentyczne?

Metale szlachetne od zawsze były przedmiotem zainteresowania fałszerzy, dlatego też decydując się na zakup złota inwestycyjnego, należy sprawdzać jego autentyczność, oczywiście na tyle na ile jest to możliwe i pozwala nam na to nasza wiedza.
Sposobów na sprawdzenie autentyczności jest kilka. Można zrobić to na podstawie parametrów podanych przez producenta, które należy osobiście zweryfikować, sprawdzając dane z danymi katalogowymi * grubość, średnic, waga itp. ). Wskazanym jest poprosić sprzedawcę o zbadanie spektrometrem lub maszyną do badania konduktywności prądu, która prześwietla do 1 cm metal. Oczywiście są też inne, mniej zaawansowane metody jak linijka Fischa czy test na wyporność.

Autentyczność złota można rozpoznać również po dźwięku – można wykorzystać do tego różnego rodzaju aplikacje na smartphona sprawdzającego jego prawdziwość poprzez badanie powtarzalności częstotliwości rezonansowych. Do sprawdzania autentyczności złota można wykorzystać również wagę magnetyczną.


Podstawą jest przede wszystkim pewny sprzedawca i jego duża wiedza oraz przyrządy, dzięki którym sprawdzi przy nas dany metal szlachetny, niezależnie czy to będzie złoto, srebro czy platyna. Zaprezentuje i pokaże odczyty z urządzeń.