Jak rozpoznać złoto?

Jako że złoto ma dużą wartość, to nie brakuje nieuczciwych osób, które sprzedają produkty fałszywe. Jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z inwestowaniem w złoto, to niestety może paść ofiarą oszusta i wydać pieniądze na fałszywe sztabki czy też monety, szczególnie 1 uncjowe, które najczęściej są podrabiane. Kluczowe staje się wobec tego zweryfikowanie autentyczności złota w celu uniknięcia falsyfikatu.

Jak sprawdzić, czy ma się do czynienia z prawdziwym złotem?

Niestety nie brakuje osób, które wytwarzają produkty imitujące złoto. Jeśli ktoś nie ma wiedzy ani doświadczenia, to może paść ofiarą oszusta i wydać pieniądze na falsyfikat. Na rynku nie brakuje np. fałszywych sztabek, które ze złotem mają niewiele wspólnego. Powstają one głównie z miedzi i cynku. Złoto stanowi tylko niewielki procent, pokrywa się nim powierzchnię podrobionej sztabki. Nic więc dziwnego, że ktoś daje się na to nabrać. Sztabki złota zawierają też często pręty z wolframu zatopione wewnątrz sztabki. Można szybko sprawdzić autentyczność złota za pomocą testu magnetycznego, nie jest to jednak 100% gwarancja.  Sztabka z czystego złota nie zostanie wprawdzie przez niego przyciągnięta, jednakże istotnym jest również to, aby sprawdzić metal na różne inne sposoby, o czym niżej.

Kolejnym sposobem będzie jej gęstość w oparciu o masę i objętość. Gęstość sztabki złota wynosi 19,3 g/cm³. Duża sztabka nie będzie lekka. Podejrzanie niska cena także powinna wzbudzić podejrzenia. Jeśli ktoś ma prawdziwą sztabkę, to wystarczy zrobić test porównawczy, aby szybko zauważyć różnicę pomiędzy oryginałem a podróbką. Można również udać się do zaufanego złotnika, który sprawdzi autentyczny złota przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu. Godną polecenia metodą jest także test przewodnictwa elektrycznego, mierzona jest tzw. konduktywność prądu i służą do tego specjalistyczne urządzenia, jakie każdy profesjonalny sprzedawca powinień posiadać i warto sie o nie zapytać przed zakupem.  Skutecznym sposobem na zweryfikowanie autentyczności sztabki będzie wykonanie pomiaru spektrometrem XRF. Należy mieć jednak na uwadzę, że spektrometr bada tylko wierzchnią warstwę metalu, ale dużą zaletą jest to, iż promienie rentgenowskie badają również przez certipack bądź kapsel.

 

Nie ma idealnej i wzorowej metody badania złota. Dlatego podstawa to profesjonalny sprzedawca z dużą wiedzą oraz odpowiednim zapleczem sprzętowym, który doradzi, wytłumaczy i zbada przy nas dany metal szlachetny.