Biżuteria, a złoto inwestycyjne

Złoto nie służy wyłącznie jako środek płatniczy. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji biżuterii. Dodaje prestiżu, można także mówić o niezwykłej wytrzymałości, wysokich kolorach estetycznych. Biżuteria ze złota jest czymś pożądanym od wieków. Jej zakup będzie także świetną inwestycją. Zawsze można ją sprezentować lub sprzedać.

Złota biżuteria czy sztabki i monety?       

Inwestowanie w złoto jest dobrym pomysłem na ulokowanie wolnych środków. Można zdecydować się na złote sztabki czy monety lub np.  biżuterię ze złota. Zasoby złota są ograniczone, co przekłada się oczywiście na wzrost wartości. W przypadku sztabek i monet  inwestycyjnych można mówić najczęściej o złocie najwyższej czystości, pr. 999,9. Z kolei z wyrobami jubilerskimi bywa różnie. Najczęściej dodaje się do złota inne pierwiastki w celu uzyskania surowca o konkretnych właściwościach i próbie, np. popularna próba 0,585. Dodatek różnych stopów metalu ułatwia obróbkę materiału. Przy wyborze biżuterii ze złota zawsze należy mieć na uwadze wyżej wspomnianą próbę. Określa ona zawartość złota w danym stopie. Czym wyższa próba tym wartość biżuterii będzie wyższa.

Jeśli przykładowo wyrób jubilerski został wykonany w próbie 750 wskazuje to na zawartość 75% czystego złota. Jeśli ktoś chce zainwestować pieniądze w złoto, wydaje się, że najlepsze na początek będą małe sztabki mające próbę 999,9 lub też monety  o niższej masie niż 1 uncja, np. 1/10 uncji.  Z kolei złota biżuteria wydaje się być bardziej praktyczna. Może być użytkowana na co dzień, stanowi elegancką dekorację. Oczywiście zawsze kluczowe staje się dokonanie zakupu ze sprawdzonego źródła. Trzeba sprawdzić autentyczność produktu, dotyczy to biżuterii, sztabek i monet. Jeśli ktoś chce zabezpieczyć swój kapitał, to najlepiej nadaje się do tego jednak złoto inwestycyjne. W przełożeniu na 1 gram jest ono znacznie tańsze.

Warto pamiętać, że zarówno sztabki jak i monety oraz biżuteria to świetna lokata przed inflacją. W każdej chwii możemy kruszec sprzedać bez obawy o utrat ę n