Jakie jest ryzyko fizyczne inwestycji w złoto?

Nie ma idealnej formy inwestowania, nie ma też pewnych inwestycji. Każda z nich ma zarówno swoje zalety, jak i wady, ale niesie ze sobą również ryzyko niepowodzenia. Jak to wygląda w przypadku złota, srebra, platyny? Na co muszą uważać inwestorzy? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jest złoto jako metal może być podrobiony, a zatem fałszerstwo monet czy sztabek jest realna. Trzeba uważać gdzie kupujemy i nade wszystko starać się sprawdzić przed zakupem czy mamy do czynienia z prawdziwym kruszcem, a nie podróbka jakie możliwe są dokupienia na portalach w sieci.

Ponadto, inwestycja w złoto jest opłacalna tylko wtedy, gdy sytuacja na rynku jest stabilna. Każde odchylenie od normy może spowodować spadek jego wartości, a tym samym często straty dla samego inwestora. Dodatkowo przy stabilnej sytuacji ceny złota są niskie, jest to więc najlepszy czas na podejmowanie tego rodzaju inwestycji. Tutaj istotnym jest również to, aby starać się nabywać złoto fizyczne z certyfikatem LMBA (czyli Londyńskiego Stowarzyszenia Obrotu Złotem), dzięki któremu dużo łatwiej jest później zbyć ten kruszec.

Odrębną, ale równie istotną jest sposób przechowywania złota oraz możliwość jego ubezpieczenia. Każdy z nas wie, że jest to łakomy kąsek na potencjalnego złodzieja. Zatem podstawą jest dobrze ukryty schowek lub porządny sejf.  Kwestia ubezpieczenia jest wątpliwa, gdyż większość towarzystw ubezpieczeniowych ma wyłączenia związane ze złotem inwestycyjnym zarówno w postaci monet jak i sztabek, niezależnie czy złotych, srebrnych czy z platyny. Dlatego w przypadku utraty nie otrzymamy odszkodowania.


Zabezpieczając swoje metale szlachetne zróbmy to w przemyślany sposób.