Złoto inwestycyjne, a podatki

W jaki sposób będzie można całkowicie wykorzystać potencjał inwestycyjny zakupionych sztabek złota? Stanie się tak wtedy, kiedy pod uwagę weźmie się nie tylko koszt samego aktywa, lecz również związane z nim wydatki, m.in. podatki. Mowa tu o podatku VAT, dochodowym, a także o podatku PCC.

Każdy inwestor powinien znać najważniejsze kwestie prawa podatkowego w Polsce. Złoto inwestycyjne jest bowiem traktowane przez nie w szczególny sposób. W skrócie oznacza to, że złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT. W określonych sytuacjach osoby fizyczne nie muszą również płacić podatku dochodowego (nawet przy sprzedaży złota z zyskiem). Jednak w kategorii produktów inwestycyjnych nie mieści się każdy złoty produkt. Zgodnie z definicją Ustawy o podatku od towarów i usług, w definicji złota inwestycyjnego zawierają się: złote monety o próbie minimum 900, a także złote sztabki o próbie minimum 950. Są to więc produkty wysokiej próby – zawierające 90 lub 95% czystego kruszcu.
Kiedy ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące konieczności zapłacenia podatku od sprzedaży albo zakupu złota inwestycyjnego, można wtedy zgłosić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o indywidualną interpretację przepisów. Mówiąc jednak ogólnie, mając
na względzie obowiązujące obecnie przepisy podatkowe, najkorzystniejszym działaniem jest długoterminowa lokata kapitału w złoto. Pozwoli to uniknąć straty części zysku i wątpliwości co do sposobu interpretacji prawa podatkowego.