Historia złota
Złoto od wieków stanowi środek płatniczy. Oczywiście zainteresowanie nim nie wynika wyłącznie z wysokiej wartości finansowej. Złoto przykuwa wzrok ze względu na swoje walory estetyczne. Od zawsze kojarzyło się z luksusem.
Skąd wzięło się złoto?
Mogłoby się wydawać, że złoto towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest w tym sporo prawdy. Do jego powstania doszło w wyniku skomplikowanych procesów w przestrzeni kosmicznej. Złoto jest metalem szlachetnym, które stanowi pozostałość po reakcjach termojądrowych, powstałych we wnętrzu gwiazd. Ziemia stała się zasobna w ten pierwiastek po tym, jak zderzyły się z nią meteoryty. Można wobec tego wywnioskować, że złoto jest czymś pozaziemskim. Stanowi efekt uboczny eksplozji gwiazd. W jądrze ziemskim jest bardzo dużo złota, ale jego wydobycie staje się wręcz niemożliwe przy obecnym rozwoju technologicznym. Z kolei pozyskanie go z wody jest mało opłacalne.
Jako że złoto od zawsze miało ogromną wartość, a jego wydobycie było żmudnym i czasochłonnym procesem, to zaczęto zastanawiać się nad różnymi sposobami produkowania go. Pierwsze próby miały miejsce w średniowieczu. Sięgano między innymi po ołów i rtęć, ale wszystko kończyło się niepowodzeniem. Inne metody mieszania wolframu ( kotry ma bardzo zbliżoną gęstość do złota) również nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Pierwsza gorączka złota miała miejsce w XIX wieku w USA i Australii. Obecnie największymi wydobywcami tego pierwiastka są Chiny, Rosja, Australia, Stany Zjednoczone, Ghana i Brazylia.